Tarnów przygotowuje się do obchodów 150-lecia rocznicy urodzin Jana Szczepanika

Rok 2022 w Tarnowie został niedawno ustanowiony rokiem Jana Szczepanika. W przyszłym roku w mieście zaplanowano wiele imprez w związku ze 150-rocznicą urodzin „polskiego Edisona”. Główne uroczystości mają odbyć się w czerwcu.

Jan Szczepanik swoje młodzieńcze lata spędził w Krośnie, ale od 1902 roku związany jest z Tarnowem. W mieście pod Górą św. Marcina poślubił Wandę Dzikowską, córkę miejscowego lekarza. W Tarnowie znajdowały się również jego pracownie, w których tworzył swoje wynalazki.

Tarnowscy radni ustanowili 2022 rok w mieście, rokiem Jana Szczepanika. Będzie wtedy obchodzona 150 rocznica urodzin wybitnego mieszkańca Tarnowa. W ich organizację angażują się władze samorządowe, szkoły i różne organizacje z Tarnowa oraz Krosna.

– Główne obchody Roku Szczepanika obchodzić będziemy w Tarnowie w czerwcu. W każdym miesiącu chcemy jednak zorganizować w naszym mieście jakieś wydarzenie, związane z postacią „polskiego Edisona”. Podobnie, jak w Krośnie planujemy również postawić ławeczkę Jana Szczepanika oraz wykonać mural przedstawiający jego postać. Wydana zostanie także publikacja poświęcona wynalazcy, ukierunkowana głównie na jego mniej znane odkrycia – mówi Renata Łabędź, prezes zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej – Rada w Tarnowie.

Główne wydarzenia związane z Rokiem Jana Szczepanika rozpoczną się w niedzielę 12 czerwca. W Tarnowie planowany jest wtedy plenerowy koncert zespołu Pectus, który tworzą… bracia Szczepanikowie z podtarnowskich Bogoniowic.

Następnego dnia w Sali Koncertowej odbędzie się jubileuszowa gala, podczas której nastąpi wręczenie fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową nagród Jana Szczepanik oraz medali Jana Szczepanika przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Wstępem do gali będzie powitanie Jana Szczepanika w Tarnowie, w trakcie którego zaplanowany jest m.in. jego przejazd przez Tarnów, zdjęcie z drona na tarnowskim Rynku oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem wynalazcy. Imprezie towarzyszyć ma kiermasz fotograficzny.

 

źródło: tarnow.naszemiasto.pl