150. rocznica urodzin „polskiego Edisona” – Jana Szczepanika
Jana Szczepanika powitano w Tarnowie o godz. 9. Na plac Sobieskiego przyjechał dorożką, do której wsiadł przed swoim domem na ul. Chopina. Pół godziny później w bazylice katedralnej odprawiona została msza św. w intencji polskich wynalazców. Po jej zakończeniu, o godz. 11 na tarnowskim rynku wykonana została z drona wspólna fotografia z Janem Szczepanikiem.
Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem „galicyjskiego geniusza”, o godz. 12.30 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych rozpoczęła się Uroczysta Gala Jubileuszowa. Obecni byli na niej parlamentarzyści ziemi tarnowskiej i krośnieńskiej, władze Krosna i Tarnowa, przedstawiciele władz wojewódzkich i Rady Miejskiej w Tarnowie, a także Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie i Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie. Nie zabrakło również reprezentantów muzeów w Krośnie i Tarnowie, szkół noszących imię Jana Szczepanika oraz licznych organizacji technicznych. Podczas uroczystości obecni byli również członkowie rodziny jubilata.
W trakcie gali nastąpiło odsłonięcie obrazu Jana Szczepanika, który wyszedł spod pędzla tarnowskiego artysty malarza, Jerzego Martynowa. Odbyło się również wręczenie, fundowanych przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Tarnowie, statuetek Jana Szczepanika oraz przyznawanych przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich medali Jana Szczepanika. W części artystycznej wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Uczestnicy uroczystości mogli także obejrzeć program przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
Statuetki, którymi od ponad 20 lat wyróżniane są wybitne postaci tarnowskiej gospodarki, nauki i życia społecznego, w tym roku otrzymali: w kategorii naukowej i wdrożeniowej – autor licznych projektów i patentów, legenda Grupy Azoty, Jan Wais, w kategorii gospodarczej – prezes Bruk-Betu Nieciecza, Krzysztof Witkowski, w kategorii naukowo-badawczej – wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakub Kwaśny, w kategorii naukowo-społecznej – wybitny kosmolog i popularyzator nauki, laureat nagrody Templetona, ks. prof. Michał Heller oraz Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie, w kategorii społecznej – prezydent Krosna, Piotr Przytocki oraz prezes Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie, Mieczysław Czosnyka.
Medalami Jana Szczepanika uhonorowano natomiast: prezesa Naczelnej Organizacji Technicznej, Rada w Tarnowie, Renatę Łabędź, członka Zarządu Grupy Azoty S.A., Zbigniewa Paprockiego, prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Marka Rzepkę, byłego dyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie, Krzysztofa Kołacińskiego oraz Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Tarnowie. (źródło: tarnow.pl)
Relacje fotograficzne i filmowe:
https://niezaleznyserwiskadr.pl/2022/06/15/obchody-150-rocznicy-urodzin-jana-szczepanika/
https://niezaleznyserwiskadr.pl/2022/06/15/2225/
https://www.temi.pl/tarnow/tarnow-swietuje-150-urodziny-jana-szczepanika/
https://tarnow.ikc.pl/urodziny-jana-szczepanika-z-rozmachem-zdjecia/
https://krakow.tvp.pl/60735065/obchody-150-rocznicy-urodzin-wynalazcy-jana-szczepanika
https://www.tarnowska.tv/galeria/1517,150-rocznica-urodzin-jana-szczepanika-zdjecia
Filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=Be3W6MX1klc
https://www.temi.pl/portal/obchody-150-rocznicy-urodzin-jana-szczepanika-relacja/
https://www.facebook.com/STARnowa.TV/videos/611537406571871 (relacja)
Transmisja z Gali Jubileuszowej: https://fb.watch/dHZr8ykuVL/
Skrót z wydarzeń towarzyszących: https://www.facebook.com/STARnowa.TV/videos/980396922635143