Uroczystości jubileuszowe 190-lecia Towarzystwa Politechnicznego Polskiego w Tarnowie

15 maja br. w Tarnowie odbyły się jubileuszowe uroczystości poświęcone 190 rocznicy powstania pierwszego stowarzyszenia inżynierskiego, Towarzystwa Politechnicznego Polskiego, które w 1835 r. w Paryżu założył gen. inż. Józef Zachariasz Bem. Generał Bem urodził się w 1794 r. w Tarnowie i tutaj spoczywają jego prochy po sprowadzeniu ich z Aleppo w 1929 r.

Pierwszym punktem programu było zwiedzenie przez prezesów i dyrektorów Rad Terenowych FSNT-NOT Panoramy Siedmiogrodzkiej pędzla Jana Styki, pokazującą kampanię węgierską gen. J. Bema, w której zwyciężał dowodząc Korpusem Siedmiogrodzkim (1848 – 49).

Następne uroczystości odbyły się pod Mauzoleum gen. inż. Józefa Bema w Parku Strzeleckim. Podczas tych obchodów znalazły się okolicznościowe wystąpienia Agnieszki Kawy – Zastępczyni Prezydenta Miasta Tarnowa i Andrzeja Szpunara – Wiceprezesa Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, złożono wieniec i kwiatów na Mauzoleum oraz wspólne wysłuchano pieśni „Bema pamięci żałobny rapsod”.

Główna część uroczystości związanych z jubileuszem 190-lecia Towarzystwa Politechnicznego Polskiego miała miejsce w wyjątkowej przestrzeni tarnowskiego Ratusza – w zabytkowej Sali Pospólstwa, będącej od wieków świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta.
Sesję Jubileuszową otworzyła uroczyście Renata Łabędź – prezes Rady NOT w Tarnowie, witając gości i podkreślając wagę tej rocznicy dla lokalnego środowiska technicznego oraz dla całego miasta. Głos zabrał również Prezydent Tarnowa, Jakub Kwaśny, który w swoim wystąpieniu wyraził wdzięczność organizatorom za przygotowanie wydarzenia o tak doniosłym charakterze. Podkreślił, że jubileusz ten to nie tylko hołd dla postaci generała Józefa Bema – bohatera narodowego i inżyniera – lecz także znakomita okazja do promocji bogatej historii Tarnowa oraz jego współczesnych osiągnięć.
Część merytoryczna sesji przyniosła dwa wartościowe i inspirujące wystąpienia:
– Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, przedstawiła syntetyczny i barwny zarys dziejów ruchu stowarzyszeniowego polskich inżynierów, akcentując jego wpływ na rozwój kraju oraz znaczenie samorządu technicznego w budowaniu nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego;
– Bronisław Hynowski, Prezes Towarzystwa Kultury i Historii Techniki, wygłosił referat pt. „Inżynier Generał Józef Bem – założyciel Towarzystwa Politechnicznego Polskiego w Paryżu”, przybliżając zgromadzonym mniej znane wątki działalności Bema jako pioniera techniki, myśliciela i organizatora życia naukowego Polonii.
Oba wystąpienia zostały wzbogacone starannie przygotowanymi prezentacjami multimedialnymi, które w atrakcyjnej formie ukazały zarówno historyczne dokumenty, jak i współczesne odniesienia.
Należy wspomnieć, iż w tej sesji oprócz Zarządu Głównego FSNT-NOT, prezesów i dyrektorów TJO NOT uczestniczyli również m.in. dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik – Prorektor ds. nauki Politechniki Krakowskiej, Mirosław Boryczko – przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Franciszek Bernat – Wiceprezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie, Andrzej Szpunar – Wiceprezes Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, Marcin Borys -zastępca Dyrektora Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Jerzy Klimaczk – Prezes ZG SITPChem oraz prezesi tarnowskich stowarzyszeń technicznych: Janusz Onak – SEP, Lesław Świętochowski – SIMP, Stanisław Oczkowicz – SITPChem, Eugeniusz Tadel -SITR, Krzysztof Moskal – PZITB.
Oficjalną część spotkania zamknęła krótka część artystyczna w wykonaniu zespołu akordeonistów Cebula&Kusion Duo, który wprowadził uczestników w refleksyjny i podniosły nastrój.

Na zakończenie dnia odbył się spacer po Tarnowie szlakiem generała Bema – uczestnicy odwiedzili m.in. jego pomnik, dom urodzenia oraz inne miejsca nierozerwalnie związane z historią miasta. Była to okazja do bezpośredniego zetknięcia się z dziedzictwem lokalnym i przywołania pamięci o bohaterach, którzy tworzyli intelektualne i moralne fundamenty polskiej tożsamości.

Wydarzenie to przypomina, że troska o przeszłość i pielęgnowanie tradycji to fundamenty, na których można budować nowoczesność. Idea zrzeszania się ludzi nauki i techniki, zapoczątkowana niemal dwa wieki temu, pozostaje aktualna i żywa – z korzyścią dla całej społeczności.

Organizatorzy Wydarzenia: Zarząd Główny FSNT-NOT oraz NOT FSNT Rada w Tarnowie.

źródło: KADR; UMT, NOT