Obchody 230. Rocznicy Urodzin gen. inż. Józefa Bema w Tarnowie

14 marca br. w Tarnowie, mieście narodzin i spoczynku gen. inż. Józefa Bema, odbędzie się inauguracja obchodów Roku Bemowskiego.

W 2024 roku przypada 230. rocznica urodzin gen. inż. Józefa Bema – założyciela Polskiego Towarzystwa Politechnicznego w Paryżu w 1835 roku, od którego to wydarzenia datujemy początek Naczelnej Organizacji Technicznej w Polsce. Decyzją Zarządu Głównego Naczelnej Organizacji Technicznej rok 2024 został ustanowiony Rokiem gen. Józefa Bema – Patrona naszej Organizacji.

Tarnów, jako miasto rodzinne Józefa Bema, a zarazem miejsce Jego mauzoleum, ma szczególny zaszczyt, jak i obowiązek, dbania o pamięć tego wybitnego Polaka. I właśnie w Tarnowie w dniu urodzin, tj. 14 marca 2024 r., odbędzie się inauguracja ogólnopolskich obchodów Roku Bemowskiego.

W tarnowskich uroczystościach udział wezmą przedstawiciele zarówno polskich, jak i węgierskich władz, organizacji i stowarzyszeń, a także przedstawiciele biznesu, nauki i kultury.

Patronat Honorowy wydarzenia objęła Ambasador Węgier – Pani Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz Wicepremier, Minister Obrony Narodowej – Pan Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szeroki program wydarzeń rozpoczyna się złożeniem kwiatów w asyście harcerzy Hufca ZHP w miejscu urodzin gen. Bema, następnie będzie możliwość zwiedzenia wystawy o Generale w podcieniach Muzeum Ziemi Tarnowskiej na Rynku. W głównej części programu na Placu Węgierskim pod pomnikiem gen. Józefa Bema przy wojskowej warcie honorowej Orkiestra Dęta Grupy Azoty zagra hymny Węgier i Polski, zabrzmi salut armatni Bractwa Kurkowego i nastąpi złożenie kwiatów przy asyście Watahy Rycerskiej. W następnej części w Sali Lustrzanej w panelu dyskusyjnym przedstawiona zostanie sylwetka „bohatera Europy”. Spotkanie uświetni koncert zespołu CON AFFETTO, urodzinowy tort i toast z węgierskim winem. Kulminacja uroczystości odbędzie się w Parku Strzeleckim, gdzie po przemarszu z harcerzami pod Mauzoleum gen. Józefa Bema i złożeniu wieńca, będzie można oglądać świetlne hybrydowe iluminacje – pokaz laserowy z oprawą muzyczną, na który organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych.